2008 Premier's Literary Awards winners

Monday, September 1, 2008

Congratulations to Melbourne writer and journalist, Helen Garner, whose latest novel, The Spare Room was awarded the Vance Palmer Prize for Fiction in the 2008 Victorian Premier’s Literary Awards.

The winners

  • The Vance Palmer Prize for Fiction - The Spare Room by Helen Garner (Text Publishing)
  • The Nettie Palmer Prize for Non-fiction - The Ferocious Summer: Palmer’s Penguins and the Warming of Antarctica by Meredith Hooper, (Allen & Unwin)
  • The CJ Dennis Prize for Poetry - Press Release by Lisa Gorton (Giramondo Publishing)
  • The Louis Esson Prize for Drama - When the Rain Stops Falling by Andrew Bovell (Brink Productions)
  • The Prize for Young Adult Fiction - Tomorrow All Will Be Beautiful by Brigid Lowry (Allen & Unwin)
  • The Prize for a First Book of History - *The Lamb Enters the Dreaming: Nathanael Pepper and the Ruptured World * by Robert Kenny (Scribe)
  • The Alfred Deakin Prize for an Essay Advancing Public Debate - Trapped in the Aboriginal Reality Show by Marcia Langton (Griffith Review)
  • The Prize for Indigenous Writing - Anonymous Premonition by Yvette Holt (University of Queensland Press)
  • The Prize for the Best Music Theatre Script - *The Wild Blue by Anthony Crowley (St. Martins Theatre)
  • The Prize for an Unpublished Manuscript by an Emerging Victorian Writer - “Going Finish” by Mandy Maroney (Read Mandy’s comments on winning the award in the October Victorian Writer.
  • The Grollo Ruzzene Foundation Prize for Writing about Italians in Australia - Head Over Heel by Chris Harrison (Murdoch Books)
  • The John Curtin Prize for Journalism - Out of Control: The Tragedy of Tasmania’s Forests by Richard Flanagan (The Monthly)

The judges

  • The Vance Palmer Prize for Fiction - Lyn Gallacher (convenor), Joel Becker and Peter Mews
  • The Nettie Palmer Prize for Non-fiction - Judith Armstrong (convenor), Stephen Armstrong, Peter Cochrane, Mary Dalmau, and Jenny Lee
  • The Prize for Young Adult Fiction - Anna Ryan-Punch (convenor), Simmone Howell and Kirsty Murray
  • The CJ Dennis Prize for Poetry - Jennifer Strauss (convenor), Claire Gaskin and Peter Rose
  • The Louis Esson Prize for Drama - Ailsa Piper (convenor), Mary Lou Jelbart and Wendy Lasica
  • The Alfred Deakin Prize for an Essay Advancing Public Debate - Peter Browne (convenor), Sarah L’Estrange and Terry Lane
  • The John Curtin Prize for Journalism - Michael Gawenda (convenor), Greg Hywood and Richard Watts
  • The Prize for a First Book of History - Tony Birch (convenor), Helen MacDonald and Alistair Thomson
  • The Prize for Indigenous Writing - Philip Morrissey (convenor), Jane Harrison and Bruce Sims
  • The Prize for the Best Musical Theatre Script - Guy Noble (convenor), Robyn Archer and Robert Dessaix
  • The Prize for an Unpublished Manuscript by an Emerging Victorian Writer - Kevin Brophy (convenor), Liam Davison and Louise Swinn
  • The Grollo Ruzzene Foundation Prize for Writing about Italians in Australia - Robert Pascoe (convenor), Piero Genovesi and Adriana Nelli